{feed}

Чому уряд хоче скасувати дозволи на заняття народною медициною

"Новое время" от 30.08.2018

Скасувати спецдозволи на заняття народною медициною або цілительством. Відповідний законопроект Міністерства охорони здоров’я затвердив Кабмін. Також документ забороняє рекламу народної медицини. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

МОЗ не бере відповідальності

До сьогодні українське законодавство визначало народну медицину як метод оздоровлення, профілактики, діагностики та лікування, що ґрунтуються на досвіді багатьох поколінь людей.

МОЗ не може заохочувати методи, безпечність та ефективність яких неможливо гарантувати. Навіть наявність спеціального дозволу у фізичної особи-підприємця, який володіє народними методами лікування, не дає гарантії пацієнтам.

Водночас проект закону не забороняє людям, які практикують цілительство, цим займатися надалі, розповів речник Міністерства охорони здоров’я Олександр Ябчанка.

“Ніякого відношення знахарі до доказової медицини не мають. Дозволи надаються людям, які займаються медичною діяльністю у класичному розумінні цього слова, тобто за них несе відповідальність Міністерство здоров'я”, - сказав Ябчанка.

МОЗ не бере відповідальності

Міністерство внутрішніх справ та Міністерство молоді та спорту вже приєдналися до ініціативи Єдиного реєстру медичних оглядів. Зараз МОЗ долучає й інші відомства, які використовують інформацію реєстру. А після завершення тестового періоду база даних медоглядів буде обов'язкова для використання споживачами відповідної інформації.

Інститут народної медицини

При цьому в Україні існує Інститут народної медицини, акредитований Міністерством освіти і науки. Це приватний освітній заклад четвертого рівня акредитації, в якому надають вищу медичну освіту та навчають методам народної медицини.

За словами юриста Михайла Можаєва, випускникам цього вишу не потрібно отримувати від МОЗ спеціальний дозвіл на заняття народною медициною, тому що він видається тільки тим, хто не має медичного диплома. Також їм не потрібно ставати підприємцями для ведення господарської діяльності.

Не видаючи ліцензії, МОЗ дистанціюється від регулювання цієї сфери. З іншого боку, міністерство хоче зняти з себе відповідальність за наслідки цілительства, тому що вважає його таким, що порушує права людини в Україні, вважає експерт.

“Якщо людина захоче далі займатися врачуванням, то він не повинен позиціонувати це як народну медицину. Це має називати надання послуг, консультаційних послуг, тобто надання людині поради, що можна зробити, а людина вже сама може приймати рішення”, - зазначив Можаєв.

Діагност і фітотерапевт Наталія Земна розповіла, що її та колег визнають у світі, і днями вони отримали дозвіл на діяльність у декількох країнах Європи. В Асоціації фахівців з народної та нетрадиційної медицини України кажуть, що Всесвітня організація охорони здоров’я ухвалила навіть Стратегію в галузі народної медицини до 2023 року, якою передбачена інтеграція народної і нетрадиційної медицини в систему охорони здоров’я.

Наталія Земна додає, що ця галузь виникла ще до сучасної медицини і повинна розвиватися паралельно з нею як альтернативна.

“Закрити народну медицину рівноцінно тому, щоб відрубати у охорони здоров'я могутнє крило. Народна медицина не тільки лікує і дає якісь засоби, а вчить людей любити природу, пізнавати її, користуватися природними засобами, щоб не хворіти”, - запевнила Земна.

Тепер законопроект МОЗ про скасування спецдозволів на заняття народною медициною повинна прийняти Верховна Рада.