{feed}

Підроблені медичні довідки. Що допоможе зробити медогляд прозорішим

"Новое время" от 05.09.2018

Паперові довідки про медогляд - у минулому. З вересня дані про професійні медичні огляди зберігатимуться в єдиній електронній системі, повідомив речник Міністерства охорони здоров’я Олександр Ябчанка. За його словами, це унеможливить підробку документів. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

“Міністерство охорони здоров'я України впорядковує професійні медогляди і унеможливить використання підроблених довідок та санітарних книжок. Професійний медогляд є обов'язковою умовою для роботи водіїв, людей, які володіють зброєю, та декретованих осіб - вихователів, учителів, викладачів, студентів, працівників громадського харчування, торгівлі тощо. Тепер дані про такі огляди міститимуться в Єдиному реєстрі медичних оглядів, у надійно захищеній електронній системі”, - розповів Ябчанка.

Наказ про створення єдиної державної бази даних медичних оглядів категорій осіб був підписаний у січні минулого року. Майже через півтора роки розпочалося тестування системи і підключення до неї закладів охорони здоров’я.

Як працюватиме електронний реєстр

Професійний медичний огляд можна буде пройти виключно у закладах охорони здоров'я. Дані автоматично відображатимуться в електронній системі. Довідку-дублікат про пройдений медогляд можна отримати безкоштовно.

Згодом Єдиний реєстр медичних оглядів буде інтегровано до системи охорони здоров'я, яка вже зараз охоплює первинну ланку медицини і забезпечує принцип "гроші ходять за пацієнтом". Вже працює додаток Медичні огляди. У ньому можна перевірити легітимність медогляду конкретної людини.

Міністерство внутрішніх справ та Міністерство молоді та спорту вже приєдналися до ініціативи Єдиного реєстру медичних оглядів. Зараз МОЗ долучає й інші відомства, які використовують інформацію реєстру. А після завершення тестового періоду база даних медоглядів буде обов'язкова для використання споживачами відповідної інформації.

Ринок домовленостей

Попри суворі вимоги до довідок, корупція стала невід’ємною частиною їх отримання. Хоча роботодавець може легко перевірити, який лікар виписав документ, адже у довідці вказане його прізвище, зазначила Директор центру соціальних і трудових досліджень Ніна Потарська.

Для проходження повноцінного медичного огляду потрібно декілька днів. Ті, хто шукає роботу, купують довідки через брак часу, зазначила Потарська. Формальні питання у відносинах з роботодавцем постають тоді, коли співробітник звільняється, тому що український ринок праці в основному працює на домовленостях.

Придбати медичну довідку

В інтернеті є пропозиції придбати довідку. За медичну довідку для працевлаштування просять 200 грн. За 250 можна купити довідку для водійського посвідчення або лікарняний. Журналісти Радіо НВ зв’язалися з постачальниками таких послуг і дізналися подробиці.

НВ: Мені для вступу - довідка для університету.

- 200 гривень плюс доставочка. Оплата при одержанні. Ви відкриваєте конверт, перевіряєте, а потім сплачуєте. Якщо сьогодні оформите замовлення до 14 години, то завтра документ буде у вас на відділенні пошти.

НВ: І все?

- Так. Лабораторні дослідження - виставляються дані згідно з вашою статтю та віком, флюорографія - актуальні дати, і те, що ви здорова і можете навчатися.

НВ: Треба довідку для мого тата. Він хоче водієм піти.

- Від вас вимагається фотографія в електронному вигляді. Якщо її немає, то можете просто сфотографувати на фоні однотонної стіни. Наш спеціаліст підредагує. І інформація - прізвище, ім'я, по-батькові українською мовою, дата народження, фактична адреса проживання, місце народження, група крові, резус-фактор, але це не обов'язково, і найближче відділення пошти.

Відповідальність за фіктивну довідку

Відповідальність за підроблені довідки залежить від двох факторів - хто отримав вигоду і наслідки, які може викликати недбалість, розповів адвокат, керуючий партнер юридичної фірми Можаєв та партнери Михайло Можаєв.

Залежно від правопорушення, у кримінальному кодексі визначено такі дії, як підробка документів, службова недбалість, перевищення службових повноважень або зловживання ними.

Кримінальна відповідальність за такі дії межує з цивільно-правовою відповідальністю. Юрист розповів, що вчиненні ДТП проводиться перевірка, чи була підробною довідка водія при отриманні водійського посвідчення.

“Якщо у результаті ДТП постраждали люди, яким завдано травми середньої тяжкості і високої, то відкривається кримінальне провадження. Тоді підіймаються довідки, інформація про те, хто їх надавав. Ті люди, які підробили довідку, можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності”, - зазначив Можаєв.

До кінця року планується підключення до системи близько 3 тис. закладів охорони здоров’я в усіх областях України. Заміна паперових бланків медичних оглядів на електронні буде поступовою.