{feed}

Останні новини: Україна вимагає податки з закордонних заробітків заробітчан

"Економічні новини" вiд 13 березня 2018

Українське законодавство покладає відповідальність за декларування доходів з-за кордону на платника. Так само як і сплату податків з таких доходів – на відміну від виплат усередині країни, де податковий агент самостійно утримує, наприклад, із зарплати працівника суму до сплати в бюджет.

При цьому якщо штраф за неподання декларації становить від 51 до 136 гривень (ст.164-1 КпАП), то в разі виявлення податківцями несплати податку, фізособа зобов’язана буде сплатити, крім суми податку, ще й штраф у розмірі 25% суми несплаченого податку (згідно п .123.1 НК), інформує Економічні новини.

Згідно із законом податок з іноземних заробітків повинні платити тільки ті, хто в розумінні Податкового кодексу є податковим резидентом України, а не той, у кого є український паспорт.

Як пояснила юрист адвокатського бюро “Оксани Кобзар” Анастасія Зарудко, за громадянством резидентність визначається в найостаннішу чергу, коли інші критерії не проходять. А це може бути доказ, що громадянин України постійно проживає і працює в іншій країні і там у нього знаходиться так званий центр життєвих інтересів.

Наприклад, навіть якщо українці-моряки знаходяться за межами України більше 183 днів, але мають місце проживання і центр життєвих інтересів на території України, вони все одно вважаються резидентами України.

Втім, за словами юриста, незважаючи на правила, податкові органи України все ж схильні вважати всіх власників українських паспортів податковими резидентами. А тому донараховують податкові зобов’язання, якщо виявляють факти отримання доходу за кордоном.

За словами податкового консультанта Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександри Томашевської, робота за контрактом за кордоном передбачає, що людина є резидентом України і зобов’язана тут платити податок з доходів фізосіб (ПДФО) і військовий збір. Може бути два варіанти: коли з країною походження доходів українця є договір про уникнення подвійного оподаткування та коли такого договору немає.

Перелік чинних міжнародних договорів про усунення подвійного оподаткування можна знайти на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України.

Однак такі оплати через кордони дуже важко відслідковувати. Особливо, якщо гроші перераховуються на рахунки не українських банків. Але навіть в українських фінустановах податківці не завжди можуть дізнатися, скільки грошей прийшло на рахунок.

Адвокат, керуючий партнер, ЮФ «Можаєв і партнери» Михайло Можаєв розповів, що якщо громадянин ввозить гроші в Україну готівкою, то митниця їх бачить, тому що треба декларувати ввезення валютних цінностей.

«А якщо гроші прийшли на рахунок, то їх ніхто не бачить. Податкова не має права контролювати рахунки громадян. На відміну від юросіб і підприємців, рахунки яких в обов’язковому порядку стають відомі податковій», – пояснив Можаєв.

Ця система не працює в відношенні громадян, а тому виявити іноземні доходи можуть тільки випадково. Тому і відповідальність за декларування та сплату ПДФО з доходів з-за кордону покладено на самих платників.

За словами Олександри Томашевської, найчастіше незадекларовані доходи спливають при здійсненні великих покупок. Ось тоді у податківців починаються питання про походження коштів.