{feed}

"Я тиждень перебувала під замком без зв'язку". Історія українських Ромео та Джульєтти

"ТСН" от 24 квiтня 2018

Нікопольська студентка стверджує, що родичі силоміць обмежують її пересування.

"Не залишайтеся байдужими, я розумію, у нас такий менталітет, не прийнято про таке говорити, але я терпіла всі 19 років, щоб отримати нарешті право на своє особисте і вільне життя". Про це просить Анастасія Яковлева, студентка київського вишу, сім’я котрої вирішила зачинити її вдома на Дніпропетровщині. Дівчина хоче жити у столиці з хлопцем, однак родичі вирішили, що її вибір – небезпечний для життя.

Ця історія стала відома завдяки Facebook – її описав у себе на сторінці знайомий хлопця Анастасії Олександр Курілін 10 квітня, закликавши юристів допомогти вирішити ситуацію. Із його розповіді випливає, що 19-річну студентку батьки проти волі нібито утримують у квартирі в рідному місті – Нікополі. Поліція тим часом начебто не реагує належним чином.

"… рідні дівчини морально тиснуть. Гнітять і називають повією. Через те, що вона вирішила стати самостійною і жити з хлопцем", - стверджує Курілін.

Під час спілкування із хлопцем Анастасії – київським актором Владиславом Зубченком – виявилося, що він намагався забрати її назад до столиці 9 квітня.

"У нас була мета з'їхатися разом, жити і продовжувати сімейний побут", – розповідає він.

Однак на заваді стала сім’я Анастасії: мати, бабуся та дід дівчини вирішили, що Владислав нібито хоче її вбити або ж продати в рабство. В цьому вони неодноразово намагалися переконати дівчину в грубій формі, каже Владислав і коментує: "Це нісенітниця".

Коли після Великодня він поїхав до Нікополя, збирався поговорити з її матір’ю і пояснити, що насправді не має лихих намірів. Однак "за чаєм-кавою" поговорити не вдалося: вона знову назвала його "убивцею".

Переконання сім’ї Анастасії в тому, що чоловік збирається завдати їй болю, Владислав пояснює наявністю "гадалки", яка нібито пророкує майбутнє і розповідає, як потрібно поводитися: "У них є якась бабка, якась ворожка, яка постійно їм диктує і каже, що і як там відбувається".

Ми не могли виїхати без документів - Владислав, хлопець Анастасії

Виїхати разом із Нікополя два тижні тому парі не вдалося. Відтоді дівчину, за словами Владислава, тримають під замком без засобів зв’язку, переконуючи, що вона має кинути навчання і залишитися в рідному місті.

"Ув’язненню" передувала сутичка на автовокзалі Нікополя, звідки Анастасія та Владислав мали намір виїхати до столиці. Там, розповідає чоловік, їх наздогнали дід з бабою та їхній водій, а також "дивні тітушки в костюмах".

"Схопили сумку з документами та картками", – згадує Владислав і додає: "Це нас зупинило. Ми не могли виїхати без документів".

Патруль, який приїхав на виклик Владислава, не вплинув на вирішення ситуації.

Вони не раз згадували, що це їхнє місто - і вони що хочуть, те й роблять - Владислав, хлопець Анастасії

"Я зрозумів, що поліція з ними. Коли ми сиділи в таксі, правоохоронці з усіма (родичами, – ред.) привіталися, поспілкувалися, усміхнулися. А потім вже підійшли до нас: "Це ви поліцію викликали?" Я розумію, що справа – нечиста. Ми тут зробити нічого не можемо", – описав він спілкування з правоохоронцями. Владислав переконаний, що сім’я його дівчини має певний вплив на поліцію: "Вони не раз згадували, що це їхнє місто – і вони що хочуть, те й роблять".

У Нікопольському відділі поліції ситуація загострилася. Розмовляти з Владиславом та Анастасією, за його ж словами, вирішило кілька правоохоронців. Один з них почав переконувати: "Бабуся з дідусем краще знають, що краще для онуки". Також під час розмов лунали і погрози про затримання. Згодом, розповідає Владислав, його схопили "якісь рядові" і завели до окремої кімнати, закривши шторами.

"За хвилину я чую крик – кричить Настя. Штори вони засунули, щоб я її не бачив", –  зробив висновок чоловік.

Тато телефоном говорить: просто біжи звідти подалі, щоб з тобою нічого не сталося

За його словами, поліцейські силоміць відвели дівчину до автівки. Коли ж він сам опинився на вулиці, дід Анастасії вдарив лобом: "Я йому нічого не відповідав, просто відійшов". Батько Владислава, який в цей час був з ним на зв’язку телефоном, порадив сину залишити Нікополь.

"Тато телефоном говорить: просто біжи звідти подалі, щоб з тобою нічого не сталося. Ти її як-небудь потім дістанеш", – розповідає чоловік.

Родичі говорили, що вб'ють мене - Владислав, хлопець Анастасії

До Дніпра він утік на таксі та за допомогою подорожніх машин: "Розумів, що автобусами їхати небезпечно – у них є всі мої паспортні дані". В обласному центрі вийшло зв’язатися з Настею: "Вона розповіла, що дуже переживала, оскільки родичі говорили, що вб'ють мене".

Наступного дня виявилося, що баба та дід відвезли дівчину на дачу, де зачинили без документів і особистого телефону, а також постійно годували заспокійливими.

19 квітня Анастасія вийшла на зв’язок із Владиславом і повідомила, що її відзвезли вже до нікопольської квартири: "Вони дивляться за нею, навіть коли вона в душі миється", – переповів він розмову з дівчиною.

Насті також вдалося написати коментар у Facebook 19 квітня під записом в соцмережі щодо її утримування.

"Так, цей пост не фейк, і мені як героїні цієї історії потрібна допомога. Навіть з порожніми руками я не зможу звідти вибратися, оскільки буде буде застосована фізична сила", – звернулася вона через соцмережу.

Тим часом у поліції на письмовий запит ТСН.ua не відповідають (станом на 20.04.2018). Телефоном черговий зауважив: щодо  справи коментарі будуть надаватися лише заявникові. Ймовірно неправомірну поведінку поліції у правоохоронному органі не прокоментували.

Із родичами дівчини зв’язатися не вдалося – не беруть слухавки або ж вимкнули телефони.

"Утримування людини – це протиправна поведінка з боку батьків. Вони не можуть керувати життям повнолітньої особи. Якщо виповнилося 18 років – людина повністю дієздатна, вона може ухвалювати будь-які рішення. Є закон "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання", який гарантує вільний рух. Якщо хтось хоче людину позбавити цього права, треба звертатися до суду і визнавати її обмежено дієздатною. В іншому випадку обмеження свободи порушує права особи", – коментує ситуацію адвокат та керівний партнер юридичної компанії "Можаєв і партнери", Михайло Можаєв.

Він також зазначив, що в тому разі, якщо заявнику здається, ніби поліція не належним чином займається провадженням, варто залучати інші інстанції: "Якщо слідчий не здійснює дії, передбачені Кримінально-процесуальним кодексом, то на нього можна подати скаргу до слідчого судді районного суду за місцем розташування відділу поліції або до прокуратури"

Вона пропонувала: давай просто втечемо, і нікому нічого не говоритимемо - Владислав, хлопець Анастасії

За словами Владислава, дзвінок від слідчого він таки отримав. Однак чоловік впевнений, що насправді справою ніхто не займається, оскільки Анастасія досі перебуває у неволі.

"Вона пропонувала: давай просто втечемо, і нікому нічого не говоритимемо. Я відповідав, що це трохи неправильно. Але вже потім це здалося адекватною думкою", – констатує він.

Наразі Анастасію Яковлеву, за її словами і свідченнями хлопця, родичі два тижні утримують за зачиненими дверима, обмежуючи пересування. Час від часу їй вдається вийти на зв'язок, однак без документів вона не може покинути Нікополь.