{feed}

Оформлення батьківського паю

Галина, "Рiдне село" от 05 февраля 2018

Отримала в спадщину пай від батьків. Але минуло вже два роки із часу їхньої смерті. Чи можемо оформити його на себе?

Галина, Миколаївська обл.

Спадкування земельної ділянки – паю, здійснюється в такому самому порядку, як і спадкування іншого нерухомого майна, що залишилося після смерті померлої особи. За загальним правилом, спадкоємцям, які бажають отримати спадщину, необхідно звернутися протягом 6 місяців із дати смерті спадкодавця до нотаріальної контори за місцем проживання останнього із заявою про прийняття спадщини. Якщо цей строк буде пропущений, то треба звертатися до суду для його поновлення. Після подання заяви нотаріус відкриває спадкову справу, у рамках якої виявляє спадкоємців. Потім розподіляє між ними спадкове майно згідно із законом, а у випадку наявності заповіту – за заповітом. Для оформлення спадкових прав на земельну ділянку нотаріусу, серед іншого, надають відповідний правовстановлюючий документ на спадкову земельну ділянку, а також витяг із Державного реєстру земель.

Слід зазначити, що якщо померла особа не залишила заповіту, де особисто визначила спадкоємців, то спадкоємцями в рівних частках вважаються родичі першої черги. У разі відсутності спадкоємців першої черги право на спадкування отримують родичі ближчого ступеня споріднення. Цивільним кодексом України встановлено наступні черги спадкоємців.

1-а черга: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

2-га черга: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

3-тя черга: рідні дядько та тітка спадкодавця.

4-та черга: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім›єю не менш як п›ять років до часу відкриття спадщини.

5-та черга: інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення.

До заяви на прийняття спадщини спадкоємцям необхідно додати наступні документи: документ, що посвідчує право власності спадкодавця на земельний пай (сертифікат на право на земельну частку (пай) єдиного зразка), свідоцтво про смерть спадкодавця, заповіт або документи, що є доказом родинних відносин зі спадкодавцем (свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану), паспорт та ідентифікаційний код спадкоємця.

Також знадобляться документи, що підтверджують місце відкриття спадщини – довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію, довідка райвійськкомату, що спадкодавець до призову на службу проживав за відповідною адресою).

Юрист Михайло Можаєв