{feed}

Актуально: про мобілізацію

Денис Зайцев, юрист ЮФ «Можаєв та Партнери», 31.07.2014р.

Що таке мобілізація?
Мобілізація це перш за все призив військовозобов’язаних громадян в склад збройних сил.

Хто є військовозобов’язаними в Україні?
Указ Президента "Про часткову мобілізацію" від 22 липня 2014р. викликав третю хвилю мобілізації в Україні. Підпадають під мобілізацій призив громадяни України всіх областей, які не досягли граничного віку перебування у запасі. Для чоловіків це - 60 років для рядового, сержантського, старшинського, молодшого та старшого офіцерського складу та 65 років для вищого офіцерського складу, для жінок це 50 років від присвоєних їм військових звань.

Як здійснюється виклик до військкомату?
Виклик до військкомату здійснюється виключно повісткою, врученою призовнику особисто в руки, під підпис. Виклики, наприклад, по телефону чи поштою, або вручення повістки через рідних, тощо, не рахуються як належні повідомлення осіб, що мобілізуються.

Відповідальність за ухилення від мобілізації
При повній або частковій мобілізації, за неявку на виклик до військового комісаріату без поважних причин, передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 5 до 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (н.м.д.г. - 17 грн.), а за повторне протягом року вчинення порушення - від 10 до 15 н.м.д.г. (ст.210 КУпАП).

За порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію розмір штрафу для громадян становить від 10 до 30 н.м.д.г., для посадових осіб - від 30 до 100 н.м.д.г. За повторне протягом року вчинення порушення - для громадян від 30 до 100 н.м.д.г., для посадових осіб – від 100 до 300 н.м.д.г. (ст.210 КУпАП).

За неявку громадян на виклик у військовий комісаріат без поважних причин для приписки до призовної дільниці - передбачений штраф до 1 н.м.д.г. (ст.211 КУпАП).

Проте необхідно розуміти, що за ухилення від призову до мобілізації, також передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 2 до 5 років (ст.336 КК України).

Порушення буде мати місце при наявності врученої під розпис повістки і подальшої неявки до військомату. При цьому, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право районні (міські) військові комісари.

Якщо є дані про те, що громадяни навмисно ухиляються від виконання повинності, військкомати можуть звертатися до органів МВС для притягнення винних до кримінальної відповідальності.

Кого не мобілізують
Не підпадають під мобілізацію:
- військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади;
- визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
ВАЖЛИВО! Висновок щодо придатності чи не придатності до мобілізації робить виключно військово-лікарська комісія; довідки з інших медичних установ не мають юридичної сили!
- чоловіки та жінки на утриманні яких перебувають п'ять і більше дітей віком до 16 років;
- зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий огляд;
- народні депутати України.

Виїзд за межі України в умовах часткової мобілізації
Офіційно виїзд громадян України за кордон забороняється виключно за рішенням суду. Якщо ж відповідного рішення немає, то можна сміливо перетинати кордон маючи при собі лише закордонний паспорт з дійсною візою, якщо це країна з візовим режимом.